Kornbanker holder sulten på afstand


CARE Danmark

I ørkenlandet Niger kommer tørken hvert år i april til september. Og hvert år må befolkningen kæmpe for at få nok mad i maverne.

Kornbanker i Niger skal sikre landsbyers eksistens, når manglen på mad overtager hverdagen. Idéen med at gemme korn i fællesskab til hårde tider er et gammelt koncept, men landsbyerne i Niger er ofte så svækkede, at de har brug for hjælp til at opbygge kornbankerne, organisere sig og ikke mindst at holde banken kørende.

Med pengene fra Danmarks Indsamling 2009, håber CARE Danmark at kunne bygge 13 kornbanker, der skal sikre 12.000 mennesker adgang til mad.

 
TV SHOW
hk

Kim Bildsøe og Hella Joof var værter i lørdagens show.


Biler


HVAD GÅR PENGENE TIL
HVAD GÅR PENGENE TIL
STØT
Sådan kan du også støtte Danmarks Indsamling

Ring 90 56 50 56
Koster 150,- kroner.

Opkald fra fastnet og mobiltelefoner. Der kan kun ringes 1 gang pr. telefon i døgnet. Bidraget er først registreret, når du har hørt en stemme sige. "Tak for bidraget". Er der optaget, så prøv igen senere.

SMS: Send DI til 1212
Koster 150 kroner.(+ alm. SMS-takst)

Der kan kun sendes 1 sms i døgnet. Du modtager et retursvar som kvittering. Ved deltagelse fraskriver du dig 14 dages fortrydelsesret. Udbydes af Danmarks Indsamling, c/o UNICEF Danmark, Pakhus 48 Sundkaj 9, 1. 2100 København Ø, tlf. 35 27 38 00

Kontonummer

Du kan også give et bidrag på Danmarks Indsamlings girokonto med en bankoverførsel eller et girokort på Reg. 6060 - konto 1105715

TIDLIGERE REGNSKABER

Læs regnskabet for 2007 i PDF

Læs regnskabet for 2008 i PDF

2009-regnskabet er afsluttet pr. 31.12.2009 og offentliggøres her på siden i sommeren 2010.