Færre flygtningebørn dør i Uganda og Liberia
Projekt 2008, Dansk Flygtningehjælp
Med pengene fra Danmarksindsamlingen 2008 har Dansk Flygtningehjælp iværksat to forskellige projekter - det ene i Liberia, det andet i Uganda. Fælles for dem begge er, at de skal nedbringe børnedødeligheden.
I Uganda dør mange børn under fødslen. Det gør de, fordi syv ud ti mødre føder i hjemmet uden nogen form for lægehjælp. Hvis mødrene vil have hjælp af en læge, må de ofte gå op til 12-14 km. for at komme til en læge med risiko for, at enten moderen eller barnet dør. Pengene fra Danmarksindsamlingen har Dansk Flygtningehjælp brugt på, at etablere cykelambulancer, der skal sikre en hurtigere og mere sikker vej for de fødende til et lægehus.
Fire cykelambulancer til Uganda
Dansk Flygtningehjælp har indtil videre bidraget med fire nye cykelambulancer i Gulu distriktet i Uganda og 15 mere er på vej. Cykelambulancerne hjælper fødende kvinder og meget syge patienter hurtigt til et lægehus, når de har brug for hjælp.
”Vi er også i gang med at implementere motorcykel ambulancer. Ved akutte sygdomme skal patienterne bringes til distriktshospitalet i Gulu. Mange dør ofte, fordi de ikke når frem i tide, men motorcyklerne kan redde mange menneskeliv, fortæller Lone Bildsøe Lassen, der er programleder for Uganda.
For at sikre patienterne de bedst mulige forhold, når de kommer til lægehuset, har Dansk Flygtningehjælp også boret brønde ud ved to forskellige hospitaler og to mere er på vej. Brøndene skal give rent vand og dermed sikre hygiejnen for mødrene og de nyfødte.
Dansk Flygtningehjælp arbejder også med andre projekter i Uganda. Bl.a. er vi i gang med at uddanne 61 lokale sundhedsarbejdere. De skal være med til at formidle sundhed over for beboerne i landsbyerne, de lærer førstehjælp og at behandle små skader.
Rent drikkevand og mad i Liberia
Dansk Flygtningehjælps andet projekt er i Liberia. Her er børnedødeligheden den femte højeste i verden. Børnedødeligheden i Liberia skyldes flere forskellige ting. Det skyldes bl.a. urent drikkevand, der giver børnene sygdomme, såsom diarré og andre vandbårne sygdomme, og det skyldes kronisk underernæring. Derfor er projektets formål at gribe bredt ind i forhold til fødevaresikkerhed og ernæring, vand, sanitet og hygiejne.
Arbejder i fem landsbyer
Projektet med at nedbringe børnedødeligheden i Liberia er iværksat i fem forskellige landsbyer. Med de indsamlede midler har Dansk Flygtningehjælp købt værktøj og cement til at konstruere brønde med håndpumper, samt cementgulve til at tørre og bevare afgrøder. Brøndene sikrer at børnene får rent drikkevand hver dag.
”Vi har uddelt ca. 27 kg ris, bønner, ærter og kål per familie til 350 familier, i form af såsæd. Vi træner dem i næringslære, hygiejne og hvordan de håndterer maden, så de får så stort et udbytte ud af den som muligt,” fortæller Thomas Jacobsen, der programleder for Liberia i Dansk Flygtningehjælp.
Udover at nedbringe børnedødeligheden i Liberia hjælper vi også beboerne i de fem landsbyer med at genopbygge deres byer efter mange års krig, vi rådgiver dem i problemløsning og støtter dem i det hårde arbejde med at forbedre deres liv efter år med krig.







